استفاده از کولر خودرو


باورهاي غلط درباره استفاده از کولر خودرو


استفاده از کولر خودرو

کابين خودرو در هواي گرم به شدت گرم مي‌شود، به طوري که در برخي ساعات روز واقعاً نمي‌توان بيش از چند دقيقه در آن تاب آورد. عدم استفاده از کولر در چنين شرايطي خطر «گرمازدگي» در پي دارد و به خصوص کودکان، سالخوردگان و آن‌ها که بنا به شغلشان ساعاتي طولاني را در خودرو به سر مي‌برند بيشتر در معرض چنين عارضه‌اي قرار دارند.

گرماي شديد همچنين خيلي زود راننده و ديگر سرنشينان خودرو را عصبي مي‌کند و اين ممکن است بر کيفيت رانندگي و احتمال بروز تصادف اثر منفي بگذارد. گرماي شديد همچنين به بخش‌هاي داخلي خودرو، مانند روکش داشبورد، يا وسايلي چون گوشي تلفن همراه آسيب مي‌رساند.

در برابر اين شرايط دشوار و عوارض منفي آن، توجيه اصلي براي عدم استفاده از کولر خودرو افزايش مصرف سوخت است.

شکي نيست که کولر خودرو هم هنگام کارکرد مانند هر بخش ديگري از خودرو، مانند چراغ‌ها و سيستم راديو پخش- مصرف سوخت را افزايش مي‌دهد، اما در مورد ميزان اين افزايش‌گاه مبالغه شده است. مثلا اگر شما در شرايط عادي هفته‌اي يک بار باک بنزين خودرويتان را پر مي‌کنيد، استفاده از کولر شما را مجبور نمي‌کند که هر 3 يا 4 روز يک بار اين کار را تکرار کنيد. از سوي ديگر، بهتر آن است که هنگام استفاده از کولر– دست‌کم اين چند ماه سال را- آرام‌تر برانيد و فشار کمتري به خودرو وارد کنيد، تا اينکه در اين روزهاي گرم کولر را خاموش کنيد و تند و پرفشار برانيد.

آنچه در زير مي‌خوانيد نکاتي ساده و کوتاه براي استفاده مناسب از کولر خودروست:

1. در ابتداي فصل گرما از سالم بودن کولر خودرو و کافي بودن فشار گاز آن مطمئن شويد. کولر خودرو فضايي مناسب براي رشد باکتري‌هاي و قارچ‌هاست و بنابراين تميز يا تعويض کردن فيلترهاي تصفيه هواي سيستم تهويه، هم براي کاهش ابتلا به مشکلات ريوي و پوستي و هم براي بيشترين بهره‌گيري از سرماي کولر ضروري است. استفاده از کولر در فضاي داخلي خودرو ميزان قارچ‌ها و آلودگي‌ها هوا را تا 80 درصد کاهش مي‌دهد.

2. تا آنجا که ممکن است خودرو خود را زير آفتاب شديد پارک نکنيد. اگر مجبور شديد، موقع بازگشت ابتدا چند دقيقه‌اي شيشه‌ها را پايين بکشيد، دستگاه تهويه (بدون کولر) را روشن و حتي کمي حرکت کنيد تا هوا عوض شود و گرماي شديد داخل خودرو کمي تعديل شود. در اين صورت وقتي کولر را روشن کنيد فشار کمتري به آن وارد خواهيد کرد.

3. هنگامي که کولر مشغول کار است -به خصوص در خودروهاي کمتر از 6 سيلندر- به هر حال قدري از توان خودرو کاسته خواهد شد. در اين شرايط از حرکت با سرعت بالا، به خصوص در مسيرهاي طولاني، بپرهيزيد و بي‌جهت پدال گاز را فشار ندهيد. در غير اين صورت نه تنها به موتور خودرو فشار بيشتري وارد مي‌کنيد، بلکه مصرف سوخت را هم افزايش مي‌دهيد.

4. هنگام رانندگي در ترافيک شديد يا سربالايي‌هايي با شيب تند شايد بهتر باشد کولر را چند دقيقه‌اي خاموش کنيد يا از درجات کمتر آن استفاده کنيد. در اين شرايط موتور خودرو معمولا بيشتر تحت فشار است و استفاده طولاني از کولر به هر دو آسيب مي‌رساند و بر افزايش تصاعدي مصرف سوخت هم موثر است. اين مشکل البته در خودروهاي 6 سيلندر به بالا به دليل قدرت بالاي موتور و نيز خودروهاي جديد به دليل طراحي پيشرفته آن‌ها تقريبا بروز نمي‌کند.

5. هنگام فعاليت کولر، حرکت با پنجره‌هاي باز توصيه نمي‌شود. بسته بودن پنجره‌ها فشار کمتري به کولر وارد مي‌کند و موجب کاهش چشمگير مصرف سوخت مي‌شود. ضمن آنکه هواي خنک داخل خودرو در صورت باز بودن حتي يک پنجره به راحتي و به سرعت از دست مي‌رود. اگر باد کولر شما را آزار مي‌دهد يا حساسيتي ايجاد مي‌کند، يکي از پنجره‌ها، ترجيحا نزديک به خودتان را کمي پايين بکشيد يا دريچه‌هاي کولر را رو به سمت ديگري تنظيم کنيد.

6. گاز کولر خودرو‌‌ همان گاز فرئون مورد استفاده در يخچال است و ماده‌اي کاملا سمي است. بنابراين هرگز خود اقدام به شارژ گاز کولر نکنيد و اين کار را به مکانيک بسپاريد. اگر کولر خودرويتان بلافاصله پس از روشن شدن خنک مي‌کند و به تدريج هوايش گرم و مرطوب مي‌شود، ايراد از ترموستات کولر است و نياز به رگلاژ دوباره دارد .


برای مشاهده آرشیو اینجا کلیک نمایید.